Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohlavní soustava

2. 2. 2023

Zásahy do pohlavního cyklu

Častým dotazem ve veterinární ordinaci je, jak ovlivnit pohlavní cyklus feny. Někteří majitelé ani netuší, že existuje "psí antikoncepce" a jiní se naopak domáhají obdobných zásahů jako se provádějí u žen. Také článků na toto téma jsem četla spoustu v kynologických časopisech od našich i zahraničních autorů. Já bych chtěla shrnout vlastní zkušenosti veterinárního lékaře a současně dlouholetého chovatele. Chovatele zajímá říje z jiného pohledu než pouhého majitele.

Psi, kteří jsou vystavěni civilizačním faktorům, znečištění ovzduší, konzervačním činidlům a stabilizátorům z potravy, mívají spoustu reprodukčních problémů. Rozhodně už neplatí, že fena hárá na jaře a na podzim. Ještě normální je, když hárá po 4 nebo 9 měsících. Optimální je u chovné feny nezasahovat chemicky do jejího cyklu, pokud není říje častěji než 1x za 4 měsíce. Pokud hárá jedenkrát za rok, opět bych ponechala regulaci přírodě. Existují přípravky, které mohou říji vyvolat, ale v mé praxi se nestalo, že by tato říje byla plodná. Pohlavní cyklus se sice posune, takže následující říje připadne do jiného období. Následující říje bývá plodná, ale neexistuje pravidlo, kdy se po lékařském zákroku dostaví. Celý cyklus tak může být rozhozen. Mnohom častěji však majitelé žádají vynechání říje. Nejdražší metodou jsou hormonální tablety, které se začínají podávat v období pohlavního klidu nepřetržitě každý den. Po jejich vysazení by teoreticky mělo dojít d říji. Prakticky to však pravda není. Říje může nastoupit až několik měsíců po vysazení tablet. Méně náročné finančně i časově je použití injekce, která na 4-6 měsíců zablokuje říji. Aplikuje se nejpozději jeden měsíc před předpokládanou říjí. Účinek by měl trvat právě ony 4 - 6 měsíce přesto jsem zažila i přestávku 11 měsíce po injekci. Musím říci, že bohužel je pravidlem, že pokud štěňata chcete, říje se opozdí nebo je neplodná. Pokud jde o fenu nestřeženou majitelem nebo u hlídací služby, hárá ihned po uplynutí uvedené doby a zabřezne.

Praktikuji to proto následovně: u fen patřících firmě nebo nezodpovědném majitelům je menší zlo podávání hormonální injekce p 5 - 6 měsících po celý život, než vysilovat fenu nechtěnou březostí a přivést na svět nežádoucí štěňata. U fen, u kterých přichází v úvahu jeden až dva vrhy za život, použiji injekci 1 -3 x , nechám proběhnout říji a poté opět pokračuji. Literatura uvádí riziko po dlouhodobém podávání hormonů. Fenky mohou onemocnět cukrovkou nebo zánětem dělohy. V mé praxi se to ještě nestalo, nicméně na tuto možnost každého klienta upozorňuji.

Pokud se jedná o feny nechovné je chirurgický zákrok zdravotně nejlepší. Existuje mnoho názorů, zda kastrovat či ne. V naší republice se s touto operací začalo ve velkém až v posledních deseti letech. Máme tedy jen krátkodobé zkušenosti. Osobně jsem byla několikrát v Kanadě a navštívila jsem tam i veterinární kliniku. V tomto státě se již desítky let povinně kastrují všichni kříženci a nechovní jedinci. Kastrace se provádí ještě před pohlavní dospělostí. Důvod je snazší operační zákrok, kratší a lehčí rekonvalescence a u fen výrazné snížení rizika nádorového onemocnění mléčné žlázy ve vyšším věku. Tuto poslední myšlenku uvádí mnoho autorů odborných článků a chirurgů. S každou další říjí se zvyšuje počet zárodečných rakovinotvorných buněk v mléčné žláze a je jen otázkou času, kdy vlivem stresu, oslabení nebo jiných faktorů fenka onemocní rakovinou.

Literatura uvádí u kastrace pouze variantu odejmutí dělohy a vaječníků. Vaječníků proto, že ony jsou zodpovědné za hormonální změny a tvorbu nádorových buněk. Odejmutí dělohy je z toho důvodu, že feny často onemocní lehčím či těžším zánětem dělohy různého původu. Praxe je opět malinko jiná. Vaječníky jsou uloženy hluboko v dutině břišní ve vazivovém pouzdře a jsou uchyceny na pevném vazu. Krvácení při zákroku je obrovské. Méně zkušený operátor má jistě problémy se dostat k oběma vaječníkům, a to zejména u starších fen. Také obézním feny se kastrují velmi špatně.Tkáň je tukově degenerovaná, tedy křehká a praská při podvazování. Už řadu let odmítám kastrovat tlusté chrty. V hlubokém hrudníku jsou vaječníky takřka nedosažitelné. Několik mých kolegů odmítlo kastrovat dogu. Tyto příklady uvádím proto, aby každý majitel zvážil budoucnost své feny a rozhodl se pro zákrok včas. Nejraději kastruji před pohlavní zralostí podle kanadského vzoru. Taková operace je radost. Fenky nebývají tlusté, vazy nejsou pevné, krevní sráženlivost bývá v pořádku. Za pár dní jsou takovéto pacientky ve velmi dobrém stavu. Odborné pracoviště s inhalační narkózou vám samozřejmě odoperuje fenku i starší, obézní a s hlubokým hrudníkem. Samozřejmě za cenu odpovídající práci a nákladům.

Kastrované feny jsou "psychicky mladší". Jsou hravější, milé, nezatížené výkyvy nálad spojených s pohlavním cyklem. Ovšem chybí-li pohlavní hormony, chybí také jeden z motorů spalovačů energie. Tyto feny, a totéž platí i pro psy, mají pomalejší metabolismus a tedy i nižší nároky na množství stravy. Bohužel my lidé vynahrazujeme dosti často psům náš nedostatek času na společnou aktivitu, krmíme je a krmíme v domnění, že tak budou šťastní. Fenky šťastné jsou stejně jako my ženy pouze v okamžiku pojídání. Jakmile krmivo dojde, my ženy máme depresi, že jsme se nacpaly a fenky se opět nudí. Začnou si olizovat tlapky a způsobí si tak ekzémy nebo loudí novou potravu. Jde jen o náš postoj "já ji nenechám kastrovat, protože ona ztloustne a bude líná" je nesmysl. Ztloustne jen naší vinou a líná bude v důsledku tloušťky. Naopak kastrát si s míčkem bude hrát s námi celý rok, zatím co nekastrát zapomene na míček v době páření a pár týdnů kolem. Stejně tak se v této době pokusí zapomenout na poslušnost.

V mé ordinaci snad 90% nekastrovaných fen má po 7.roku života buď nádory mléčné žlázy nebo různě problematické záněty dělohy. Z tohoto důvodu jsem pro kastraci. Zdraví a mladší jedinci se operují snáze než již nemocní.

Ještě existuje jedna zajímavá varianta žádaná zákazníky. Chtějí aby fena měla pohlavní styk a neměla štěňata. To znamená,že záměrně požadují zachování vaječníků a odejmutí dělohy. Fena teda psovi voní, páří se, ale nedojde k oplodnění. Může mít proto nádory mléčné žlázy ve vyšším věku, ale nemá záněty dělohy.

Pokud veterinář z fyziologické nemožnosti neodstraní při operaci vaječníky (nebo v důsledku nedostatku chirurgických zkušeností), ale odstraní dělohu, je fena pro psy přitažlivá v období,kdy by normálně hárala. Někdy i pokud má oba vaječníky odejmuté, může sekrece z děložního krčku lákat psy. Stejně tak zánět pochvy voní psím nápadníkům. Takže vlastně nikdy s jistotou nevíte, zda vaše rozhodnutí zasáhnout do pohlavního cyklu feny přinesou požadovaný výsledek. Jde jen o to pokusit se zvolit optimální variantu pro vaši rodinu - do které zahrnuji samozřejmě i psy.

Pes ani fena se po kastraci netrápí, že nemohou provozovat akty páření, tak jak se mnozí domnívají. Oni nemají hormony, takže nemají touhy. Nemáš-li touhu, nestrádáš bez toho, co bys při touze vyhledával.

 

MVDr.Simona Müllerová

 

POZOR!

Pokud se odstraní jen děloha a nechají se vaječníky, může dojít k vytvoření cysty z děložního pahýlu a bývá to spojené i s cystami na vaječnících. Pokud k tomu dojde, je to téměř neoperovatelné neboť ta cysta je přirostlá ke všemu kolem sebe (nejčastěji ke střevu a močovému měchýři) a vaječníky jsou v podstatě nenalezitelné, neboť tam chybí děloha. Zažila jsem to dvakrát a vaječníky jsme prostě nedokázali najít. (Většinou tam už je i estrogenizace a díky tomu to vše velmi usilovně krvácí). Říká se tomu pyometra z děložního pahýlu a díky této možnosti mnoho veterinářů považuje odebrání pouze dělohy za hrubou chybu.